Header

Řešení problémů s ovladači grafických karet

Projevy problémů: zatuhnutí / spadnutí aplikace při spuštění nebo při práci v editoru, černá obrazovka editoru, podivné artefakty nebo mizející objekty v editoru
Příčina problémů: chyby v OpenGL ovladačích grafických karet firem nVidia, ATI nebo Intel
Dotčené produkty: CINEMA 4D R18.x, R17.x, R16.x, R15.x

Backup

NEŽ ZAČNETE ...

Než začnete provádět jakékoliv instalace či odinstalace systémového software, kam patří i ovladače grafických karet, vždy se prosím ujistěte, že máte aktuální zálohy vašich dat. Byť byly níže uvedené postupy bez problémů aplikovány jinými uživateli, vzhledem k odlišnostem individuálních instalací nelze zaručit, že to stejně hladce proběhne i ve vašem případě.

DOPORUČENÝ POSTUP

 1. Stáhněte si aplikaci CINEBENCH pro ověření kompatibility Vaší grafické karty - Stáhnout CINEBENCH
 2. Po instalaci a spuštění Cinebench použijte volbu OTESTOVAT GPU - výsledkem bude info o kompatibilitě Vaší grafické karty, včetně jejího detailnějšího popisu
 3. Zjistěte, jakou verzi ovladače grafické karty používají vaše Windows (viz. zjištění verze ovladače)
 4. Porovnejte ji se seznamem doporučovaných ovladačů (viz. seznam níže).
 5. Pokud je váš ovladač starší než doporučený, stáhněte si doporučenou verzi ovladače, nainstalujte ji a restartujte PC.
 6. Pokud je vás ovladač novější než doporučený, proveďte odstranění ovladače dle návodu níže a poté nainstalujte doporučený ovladač.

ZJIŠTĚNÍ STÁVAJÍCÍ VERZE OVLADAČŮ

Pokud chcete zjistit verzi ovladače grafické karty, který je aktuálně používán ve Windows, proveďte tyto kroky:

ovladace
 • Klikněte na menu Start (ikona Windows vlevo dole na obrazovce), najeďte myší na položku Počítač, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti. Poté ze seznamu v levé části okna vyberte Správce zařízení. Alternativně můžete použít také ovládací panel Systém.
 • V seznamu zařízení rozbalte položku Grafické adaptéry, pravým tlačítkem klikněte na vaši grafickou kartu a vyberte Vlastnosti.
 • Klikněte na záložku Ovladače.
 • V řádku "Verze ovladače" uvidíte číslo verze vašeho ovladače.

DOPORUČENÉ VERZE OVLADAČŮ

Níže najdete seznam ovladačů grafických karet, které se jeví jako bezproblémové. Berte prosím na vědomí, že tento seznam je poskytován na základě odezvy od uživatelů a je tedy bez záruky!

ATI logo

ATI Radeon
U nových gr. karet ATI nejnovější ovladače, které jsou u výrobce k dispozici. Pro starší karty ovladače ATI Catalyst 12.3 (ovladače verze 8.951) nebo ATI Catalyst 11.1 (ovladače verze 8.812).

stránky AMD / ATI ›

ATI logo

nVidia Geforce a Quadro
Nejnovější ovladače, které jsou u výrobce k dispozici.

stránky nVidia ›

ATI logo

Intel
Nejnovější ovladače, které jsou u výrobce k dispozici. Upozornění - některé starší integrované grafiky Intelu a jejich ovladače vůbec nepodporují OpenGL, a nebo nižnší verzi než jsou minimální požadavky pro funkčnost Cinema 4D, proto nelze CINEMU 4D na těchto počítačích používat. Přehled podporovaných verzí OpenGL pro jednotlivé své karty nabízí Intel ZDE.

stránky Intel ›

NÁVRAT KE STARŠÍ (STABILNÍ) VERZI OVLADAČE

Pokud používáte nějaké novější verze ovladačů pro grafickou kartu a posléze vyšlo najevo, že tyto ovladače způsobují při práci v CINEMĚ 4D problém, bude nutné se navrátit k nějaké předchozí, stabilní verzi. Standardně stačí stáhnout starší, jinými uživateli otestovanou verzi ovladačů (viz tabulka výše) ze stránek výrobce grafické karty a provést jejich instalaci. V některých případech (např. u ovladačů grafických karet ATI) ale bohužel dochází k tomu, že instalátor starší verze detekuje přítomnost nových ovladačů a odmítne přepsat nový ovladač starší verzí. V tom případě je nutné provést nejprve ruční odinstalaci nových ovladačů, viz popis níže.

 

UPOZORNĚNÍ - ZÁSAHY DO SYSTÉMU MOHOU VÉST K POŠKOZENÍ DAT, PROTO VŽDY PROVEĎTE NEJPRVE ZÁLOHU CELÉHO SYSTÉMU A DAT. UVEDENÝ POSTUP JE "PŘEDKLÁDÁN TAK JAK JE" A FIRMY DIGITAL MEDIA A MAXON COMPUTER NENESOU ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA PŘÍPADNOU ZTRÁTU DAT.

 • Stáhněte si od výrobce grafické karty doporučenou instalaci ovladačů grafické karty.
 • Vypněte připojení k internetu (nejjednodušší bude vytáhnout z počítače kabel pro připojení do místní sítě nebo vypnout připojení k WiFi v příslušném ovládacím panelu). Zabráníte tím Windows v automatickém stažení ovladačů.
 • Odinstalujte balík aplikací ATI Catalyst / nVidia Drivers ze systému a restartujte počítač. Po restartu bude sice ATI Catalyst / nVidia Drivers odinstalován, ale původní ovladače grafické karty budou stále aktivní.
 • Klikněte pravým tlačítkem na tento počítač a vyberte Vlastnosti. Poté ze seznamu v levé části okna vyberte Správce zařízení.
 • V seznamu zařízení rozbalte položku Grafické adaptéry, pravým tlačítkem klikněte na vaši grafickou kartu a vyberte vlastnosti. Vyberte záložku Ovladače a klikněte na tlačítko Odinstalovat
 • Proveďte restart počítače. Po restartu Windows použijí výchozí ovladač grafické karty - tzn. velmi pravděpodobně bude použito nízké rozlišení a malý počet barev na monitoru.
 • Nainstalujte nové ovladače, stažené v kroku 1.
 • Restartujte počítač


POKUD PROBLÉMY PŘETRVÁVAJÍ ...

Neváhejte nás kdykoliv kontaktovat, rádi Vám poradíme!

Kontakt na technickou podporu ›